Koncert

Muzyka znad Dunaju

2020-03-20 19:00:00

Gdańsk, Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
Dwa dzieła Beethovena przedzielone efektownym Koncertem na trąbkę Hummela przenoszą nas w atmosferę Wiednia początku XIX stulecia. Beethoven, dziś podziwiany głównie jako twórca symfoniczny, mistrz doskonałych kwartetów i niezwykle różnorodnych sonat fortepianowych, próbował swoich sił także w sztuce teatralnej. Jego jedyna opera – Fidelio ostatecznie, po wielu przeróbkach odniosła sukces. W czasie pracy nad tą operą powstały aż cztery uwertury, Leonora I (pierwotnie opera nosiła taki właśnie tytuł) jest chyba najmniej znana – warto więc może ją przypomnieć. Mało też znana jest muzyka do jedynego baletu Beethovena – Twory Prometeusza. Z tej bardzo różnorodnej, utrzymanej w lekkim charakterze muzyki, znamy dziś właściwe temat finału, który potem został wykorzystany przez Beethovena w Wariacjach fortepianowych Es-dur op. 35 oraz finale Eroiki.
 
Koncert na trąbkę Es-dur Hummela, podobnie jak napisany niecałe 10 lat wcześniej koncert Josepha Haydna, napisany był z myślą o wirtuozie trąbki – Antonie Weidingerze, który specjalizował się w grze na nowej odmianie trąbki – trąbce klapowej. Już w 1813 skonstruowano używaną do dzisiaj trąbkę wentylową i trąbka klapowa wyszła z użycia. Pamiętamy o niej głównie dzięki wspaniałym koncertom powstałym dla zademonstrowania jej możliwości.
 
Orkiestra Symfoniczna PFBWojciech Rodek – dyrygentRomain Leleu – trąbka
 
Program:Ludwig van Beethoven – Uwertura Leonora I op. 138 [9’]Johann Nepomuk Hummel – Koncert na trąbkę Es-Dur [21’]Przerwa [20’]Ludwig van Beethoven – Twory Prometeusza op. 43 [63’]
 

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze, zdjęcia oraz oceniać koncerty

Najbliższe koncerty
The 3 Tenors & Soprano - Wł...
Jubileusz 70-lecia - Andrze...
The Best Of Grunge
Wage War
Sowiero poleca
Koncert Chopinowski
Billy Talent
Letni koncert Cleo
Andrzej Piaseczny