Koncert

Gala Noworoczna

2022-01-14 19:00:00

Wrocław, Narodowe Forum Muzyki
Pierwszy koncert w nowym roku to znakomita okazja do radosnego świętowania. Będzie to także sposobność do rozkoszowania się pięknem ludzkiego głosu, program bowiem wypełnią melodie z arii i duetów dziewiętnastowiecznych oper cieszących się niesłabnącą popularnością. NFM Filharmonię Wrocławską poprowadzi Piotr Sułkowski, zaś partie solowe wykonają międzynarodowej sławy sopranistka Ewa Płonka oraz wybitny gruziński tenor Giorgi Sturua.
Galę otworzy uwertura do rzadko obecnie wykonywanej opery Feliksa Nowowiejskiego Legenda Bałtyku op. 28. Skomponowane w 1924 roku dzieło opowiada o miłości Bogny i Domana, a libretto oparto na motywach legendy o Winecie, mieście zatopionym przez Bałtyk. Impulsem do powstania utworu było odzyskanie przez Polskę w 1919 dostępu do morza. Opera cieszyła się olbrzymią popularnością w okresie międzywojennym, a ze względu na wykorzystanie muzycznych motywów ludowych była nawet określana mianem ludowej.
Po tym „marynistycznym” utworze zabrzmią wybrane fragmenty z oper werystycznych, których bohaterami są zwyczajni ludzie. Na początku udamy się do Rzymu, gdzie poznamy losy miłości śpiewaczki Florii i malarza Mario Cavaradossiego. Historię włoskich kochanków przybliżą nam m.in. duet Mario! Mario! Mario! … Son qui!, w którym Floria Tosca omyłkowo posądza swojego lubego o schadzkę z inną kobietą, kiedy on pomagał w ucieczce z więzienia przyjacielowi, za co zostaje skazany przez prefekta rzymskiej policji, Scarpia, na śmierć. Po instrumentalnym intermezzo z najbardziej znanej opery Pietro Mascagniego Cavalleria rusticana, której akcja toczy się w społeczności sycylijskich chłopów, wysłuchamy wzruszającej arii Cavaradossiego. Malarz oczekuje w więzieniu świtu, który przyniesie wykonanie wyroku. Słowami E Lucevan le stelle (A gwiazdy błyszczą) opiewa piękno świata, gwiazd, zapachów z ogrodu i wspomina swą ukochaną. Tymczasem jego najdroższa decyduje się na oddanie swojej cnoty prefektowi Scarpio w zamian za życie malarza. W przejmującej arii Vissi d’arte  (Żyłam dla sztuki) Tosca skarży się Bogu na ciężki los i wspomina ukochanego.
W drugiej części gali śpiewacy zaprezentują najpiękniejsze arie i duety autorstwa Giuseppe Verdiego. Po instrumentalnej uwerturze do opery Nabucco, opowiadającej o podboju Judei przez Nabuchodonozora, Ewa Płonka wykona arię Lady Makbet Vieni t'affretta z I aktu opery opartej na tragedii Szekspira. Następnie Giorgi Sturua w roli Rudolfa, śpiewając arię z Luizy Miller, zabierze nas do siedemnastowiecznego Tyrolu, z którego przy dźwiękach marsza triumfalnego z opery Aida udamy się w muzyczną podróż do czasów faraonów, aby posłuchać o tragicznej miłości wodza wojsk egipskich Radamesa i etiopskiej niewolnicy Aidy.
Wykonawcy:
Piotr Sułkowski – dyrygent
Ewa Płonka – sopran
Giorgi Sturua – tenor
NFM Filharmonia Wrocławska
Program:
F. Nowowiejski Legenda Bałtyku – uwertura
G. Puccini – scena V: Mario! Mario! Mario! … Son qui! z opery Tosca
P. Mascagni Intermezzo z opery Rycerskość wieśniacza
G. Puccini E Lucevan le stelle oraz Vissi d’arte – arie z opery Tosca
Czas: 33'
***
G. Verdi
Uwertura do opery Nabucco 
Vieni t'affretta – aria z opery Makbet
Quando le sere al placido – aria z opery Luiza Miller
Marsz triumfalny oraz Pur ti riveggo, mia dolce Aida; Fuggiam gli ardori inospiti... La, tra foreste vergini – duety z opery Aida 
Czas: 36'

Zaloguj się aby móc dodawać komentarze, zdjęcia oraz oceniać koncerty

Najbliższe koncerty
NOSPR kameralnie / Grupa fa...
Muzyka zespołu QUEEN SYMFON...
KOVACS
Cinema of Love
Sowiero poleca
Muzyka Dawna / Philippe Her...
Easy Life
Koncert Muzyki Filmowej i E...
Cztery Pory Miłowania